niedziela, 10 kwietnia 2011

Styl klasyczny.

  Co nazywamy stylem klasycznym i czym się charakteryzuje. Niby wiemy o co chodzi a tak naprawdę wyegzekwować i być mu całkowicie wiernym, nie jest proste. Mówiąc o stylu klasycznym mamy na myśli przede wszystkim prostotę, minimalizm i najlepszy gatunek. Z kolei  to kojarzy nam się z bardzo droga marką, a na to stać nielicznych.

   Zupełnie się z tym nie zgadzam i twierdzę, że  aby być dobrze  ubranym niekoniecznie trzeba mieć markowe ciuchy . Coco Chanel  prekursorka klasyki powiedziała „ w ubraniu kobiety najważniejsze są buty i torebka a sukienka byle dobrze leżała”, podobnie jest z mężczyzną - nie musi mieć na sobie najdroższego garnituru, ale ważne by był dobrze skrojony, dobrany do sylwetki i z dobrego gatunku materiału. O dobrym wyglądzie mężczyzny decydują jednak buty.

   Jednym z moich ulubionych zajęć,  gdy mam chwilę czasu siedząc w galerii w kawiarence, wyszukuję perełek wśród szarej masy przechodzących osób.  Przechodząc ulicą często oglądam się za osobami wyróżniającymi się z tłumu. Co decyduje według mnie o tym, że te osoby są zauważalne.  W wyglądzie tych osób panuje ład, porządek i harmonia kolorów, fasonów i stylu. Te osoby dodatkami podkreślają swoją osobowość a poszczególne elementy garderoby są skromne,  eleganckie i tworzą harmonijną całość.

   Dlatego mówiąc o stylu klasycznym oprócz prostoty, jakości , ważna jest umiejętność doboru, zestawu ubrań do okazji i sytuacji.  Możemy tu wyróżnić  styl elegancki, sportową elegancję i styl sportowy- luźny (wakacyjny).

   Styl klasyczny jest bardzo podobny a właściwie mało różniący się od wizerunku biznesowego  a podstawy i zasady tworzą Dress Code.  Dlatego znając zasady Dress Code łatwo nam je zaakceptować  i uczynić swoim codziennym stylem.   Styl klasyczny można uznać za podstawę a jedynie dodatkami możemy akcentować trendy modowe.  Czasami młode osoby, klasykę uważają za coś, co je postarza i oczywiście mają rację w przypadku, gdyby młoda dziewczyna założy klasyczny kostium. Natomiast jeżeli  klasyczny żakiet połączy z  dżinsami i do tego modną bluzkę - czy będzie wyglądać poważnie.

  W tych samych dżinsach,  eleganckim żakiecie i szpilkach, jej mama będzie uchodzić za nowoczesną kobietę z klasą.

   Modne przetarte dżinsy, ozdobione cekinami połączone z bluzką z falbankami do tego  plastykowa kiczowata torebka  na młodej dziewczynie i dojrzałej pani  niestety nie wygląda dobrze – tandetnie, bez stylu.

  W stylu klasycznym ważna jest umiejętność łączenia i zestawiania poszczególnych elementów z dodatkami i komponowania zestawów na różne okazje.


  Klasyka to ponadczasowa elegancja  i tylko niektóre osoby mają umiejętność  noszenia się w takim stylu. Większość ulega modzie stając się jej ofiarami.  W klasyce im mniej tym więcej, klasyka to nie tylko styl ubierania,  ale i styl życia.

  Czy tę umiejętność można nabyć – owszem, można się tego nauczyć i poznać zasady, które po zastosowaniu dadzą oczekiwany efekt.  Tylko nieliczni  rodzą się z tym talentem i doskonale mają opanowane tajniki eleganckiego, wyróżniającego się stylu i zawsze są dobrze ubrani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz