poniedziałek, 6 lutego 2012

Garnitur

  Garnitur dla wielu mężczyzn jest roboczym ubraniem. Jedni czują się w nim wygodnie , inni męczą się  jak w kajdanach.  Problem polega na tym, że nie zawsze jest dobrany i dopasowany, by spełniać funkcje elegancji i wygody.


  Surowce.


  Zdecydowanie najwygodniejsze w noszeniu są garnitury z delikatnej wełny, szczególnie z czystej wełny i wełny ze stretchem. Dobrze znoszą nawet osiem godzin podróży autem czy samolotem a po powieszeniu na wieszak wracają do  pierwotnego stanu. Dobrym sposobem na szybsze pozbycie się zagnieceń jest powieszenie w parującej łazience w czasie brania prysznica - oczywiście wtedy gdy jsteśmy w poróży i garnitur był w walizce.

  Miękki i ciepły garnitur z mieszanki wełny i moheru jest  świetny na zimę. Szczytem marzeń z pewnością jest  doskonały, ale niestety delikatny  i drogi kaszmir. Godna polecenia jest tkanina alpaka z delikatnym połyskiem,  nadająca ubraniu charakter wyjściowy i wyrafinowany. Najbardziej popularny i używany do masówki jest syntetyczny stretch (mieszanka poliestru i elastyny -  praktyczna i wygodna w noszeniu), której osobiście nie polecam, jeżeli chcesz uchodzić za męzczyznę eleganckiego.


  Fasony.


garnitur


  Fason zmienia się oczywiście wraz z modą. Spodnie z zaszewkami są wygodne i świadczą o upodobaniu do klasyki, jednak przypominają kryzysowe lata osiemdziesiąte. Spodnie bez zaszewek, noszone  bliżej ciała i o bardzo opiętych nogawkach, uchodzą za „młodzieżowe”


   Mankiety przy spodniach to kwestia wyboru, jednak zaleca się je dla wysokich mężczyzn.
Skracają optycznie nogi. Marynarki  nosi  się zapinane na dwa, trzy w fasonie standardowym  są  trzy albo cztery. W fasonie klasycznie eleganckim - jeden lub dwa i te lubię i polecam.  W najelegantszych marynarkach guziki na dole rękawów  są rozpinane. Dobrej jakości marynarkę z marek nieco droższych poznajemy po obszytej wewnętrznej kieszeni materiałem wierzchnim.


  Nie ma znaczenia, jakiej marki jest garnitur. Jedno jest pewne - musi on mieć nienaganny krój. Nie może być mowy o żadnym nadmiarze tkaniny, odstających klapach czy zbyt  obszernych na siedzeniu spodniach. Resztę można wybaczyć, ale zły krój jest nie do przyjęcia.


  Jaki kolor?


  Jeśli mężczyzna ma tylko dwa garnitury, jeden  z nich powinien być w kolorze szarości do kontaktów służbowych, drugi  czarny – na wszelkie bardziej uroczyste okazje.  W ciepłych porach roku nosi się  ubrania z lnu lub cienkiej wełny, w jednolitych kolorach.


  Smoking


   To strój galowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Szyje się go z alpaki lub lekkiej wełny w kolorze czarnym, ciemno-granatowym, a nawet białym.  Jedno jest pewne - do czarnej marynarki zawsze nosi się czarne spodnie, do granatowej - granatowe, a  do białej - czarne bądź granatowe, w żadnym razie białe.


smoking i frak


  Smoking czy frak?


  Jeśli na zaproszeniu jest mowa o „czarnej muszce”, oznacza to, że gość powinien przyjść w smokingu, jeśli o „białej muszce”- że wymagany jest frak.


  Frak-ubiór bardziej elegancki niż smoking. Frak składa się zawsze z rozpiętej czarnej marynarki - z przodu krótkiej, z tyłu dłuższej i zaokrąglonej na dole - oraz ze spodni takich jak w smokingu, tyle że z dwoma lampasami na bocznych szwach. Nosi się go z białą kamizelką, z kołnierzykiem lub klapami i bez pleców oraz z białą koszulą z załamanym kołnierzykiem i mankietami do spinek oraz białą muszką. Do fraka nie nosi się paska.


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz